Vardiyalı Çalışma Saatleri Obezite ve Diabete Katkıda mı Bulunuyor ?

10/03/2019

Yaklaşık 15 milyon Amerikalı tipik bir dokuz - beş mesai saatleri yaşamamaktadır ve bunların çoğu ; hemşireler, itfaiyeciler ,uçuş görevlileri ve güvenlik çalışanları gibi meslek gruplarıdır. Sonuç olarak, bu vardiyalı çalışanların , yayınlanan yeni araştırmaya göre, kişilerde artan bir yağlanma problemi ve dolayısıyla diabet riskini arttırmasıdır.

Texas A&M Tıp Fakültesi Sinirbilim ve Deneysel Terapötikler Anabilim Dalı Profesörü David Earnest, "Bu durumdaki sebep ve etkiyi birbirinden ayırmak zordu, çünkü uyku bozulduğunda yeme alışkanlıkları da değişiyor" dedi. "Bununla birlikte, hayvan modellerini kullanarak, burada bu etkilere neden olan biyolojik saat zaman işleyişinin gerçekten değiştiğini gösterebildik." diye devam etti.

Biyolojik saatler, vücuttaki hemen hemen tüm hücrelerde bulunur, sirkadiyen ritimleri, uykululuk zamanını düzenleyen 24 saatlik döngüleri, açlığı ve iltihaplanma ve metabolizmayı içeren diğer birçok fizyolojik süreçleri kontrol eder.

Earnest ve ekibi Robert S. Chapkin, PhD, Texas A&M Seçkin Profesörü ve Çeviri Çevresel Sağlık Araştırmaları Merkezi müdür yardımcısı ve Texas A&M Tıp Fakültesi araştırma görevlisi Doçenti Robert Alaniz de dahil olmak üzere ekibi; Her beş günde bir mesai saatlerinin tersine çevrildiği vardiyalı çalışmalar için. Earnest, "Vücut bu tür bir değişime ayak uyduramıyor," dedi. "Aynı etkiler, insanların hafta sonlarında geç saatlere kadar kaldıkları ve daha sonra iş için hafta boyunca daha erken bir programa geri dönmeleri gereken" sosyal jet gecikmesi "dediğimiz hareket tarzında da geçerliliğini korumaktadır.''

Çalışma, bağışıklık hücrelerine odaklanmış olmasına rağmen, sonuçlar istilacı patojenlerle savaşmanın ötesine geçmektedir. Bunun yerine, iç saatlerimizi değiştirmek, obezite ve diyabet dahil olmak üzere metabolik hastalığın gelişmesine yol açan inflamatuar tepkileri daha da şiddetlendirir. Laboratuardaki ilgili araştırmalar, vardiya işçilerinin ağır felç riski altında olabileceğini de göstermiştir.

Gece partilere katılan veya çalışan insanların yemek yemeyi tercih etmesinden de  bu etkileşme olabilir. Yağlı yiyeceklerin gece saatlerinde yenmesinin metabolizmada yağlanma riskini arttırdığı bilinen gerçeklerdendir.

Bu sonuçlar iltihabı azaltmanın ve vardiya çalışanlarının programlarının bazı metabolik etkilerinden kaçınmasına yardımcı olacak olası yolları göstermektedir. Earnest, "Sirkadiyen ritim bozukluklarının neden olduğu bazı sorunları iptal etmek için terapötik maddeler bulabileceğimizi umuyoruz." Dedi. "Düzensiz döngülerde iyi çalışması gereken birçok insan var ve bunun neden olduğu iltihabı kesmenin bir yolunu bulabilirsek, uzun vadeli etkileri en aza indirebiliriz.


Kaynak : Science Daily'nin 06.02.2018 tarihli yazısı

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/02/180206090652.htm