Serotonin ,Fizyolojik Açıklaması Olmayan Rahatsızlıklarla İlintili Olabilir mi ?

19/06/2019

McGill Üniversitesi'ndeki araştırmacıların öncülüğünü yaptığı uluslararası bir ekip, hastaların fizyolojik açıklaması olmayan fiziksel rahatsızlıklar yaşadığı bir durum olan yüksek somatik farkındalığı açıklayabilecek biyolojik bir mekanizma keşfetti.

Yüksek somatik farkındalığa sahip hastalar, açıklanamayan semptomlar - baş , boğaz ve eklem ağrıları, bulantı, kabızlık veya kaşıntılı cilt gibi semptomlar yaşarlar; Bu durum fibromiyalji, romatoid artrit ve temporomandibular bozukluklar gibi hastalıklarla ilişkilidir ve psikolojik kökenli olduğu düşünülmektedir.

McGill'in Alan, Edwards Ağrı Araştırma Merkezi'nde görevli doktora sonrası bir arkadaşı olan Samar Khoury bizlere "Prenses ve bezelye masalını düşünün" diyor. "Hikayedeki prenses, 1 bezelyeyi 20 bezelye ağırlığında hissedebildiği aşırı hassasiyete sahipti. Bu, yüksek somatik farkındalığa sahip birinin nasıl hissedebileceğinin iyi bir benzetmesidir. 

Son zamanlarda Nöroloji Annals dergisinde yayınlanan çalışmalar, Orofasiyal Ağrı: Prospektif Değerlendirme ve Risk Değerlendirme kohortu yoluyla elde edilen verileri kullanarak , somatik semptomları olan hastaların ortak bir genetik değişkenini paylaştığını gösterdi. Mutasyon, birçok biyolojik fonksiyona sahip bir nörotransmiter olan serotonin üretiminin yok olmasına yol açabilmektedir.

Yeni çalışmanın yazarı ve McGill'in Diş Hekimliği Fakültesinden bir profesör olan Luda Diatchenko, "Çalışmamızın artan somatik semptomlar için moleküler bir temel sağlamasından dolayı çok mutlu ve gururluyum" diyor. "Bu çalışmanın hastalar için çok önemli olduğuna inanıyoruz, çünkü şimdi semptomlarının biyolojik bir açıklamasını bulabiliyoruz. Genellikle psikolojik ya da psikiyatrik sorunlar olduğuna, sorunun hastanın kafasında olduğuna inanılıyordu ancak çalışmalarımız bu hastaların kanlarında daha düşük serotonin seviyelerine sahip olduğunu gösteriyor. "

Çalışmalarının sonuçları, yüksek somatik farkındalıkta moleküler yolakları daha iyi karakterize etmek için kullanılabilecek hayvan modellerinin geliştirilmesi için zemin hazırlamıştır. Her şeyden önce, Diatchenko ve Khoury çalışmalarının tedavi seçeneklerinin önünü açacağını umuyorlar.


Kaynak : Neurosciencenews.com sitesinin 19.06.2019 tarihli ''Serotonin linked to somatic awareness, a condition long thought to be imaginary'' adlı yazısı