Çakralara Kısa Bir Giriş

09/12/2021

Vücudumuzda 7 ana çakra bulunur. Çakralar gözle görülmez. Ancak enerji verici olan çakralar evrensel enerjiyi önce eterik bedenimize sonra da fiziksel bedenimize alarak gün içerisinde enerjik, neşeli ve sağlıklı olmamızı sağlar.Çakralar vücudun dönen çarkıdır. İnsanı canlı, sağlıklı ve neşeli tutan enerjiye çarka denilir. Çakra kelimesi Sanskritçe tekerlek, disk kelimesinin karşılığıdır. Bu yüzden çakraları vücudun enerji tekerlekleri olarak adlandırabiliriz.

Çakra Vücutta Ne İşlev Görür

Çakralar vücudunuzda gözle görünen ya da dokunduğunuzda hissedebileceğiniz maddeler arasında değildir. Çakraları ruhen hissedebilirsiniz. Vücutta bulunan 7 ana çakranın her birinin farklı bir görevi vardır.

Çakralar sinir ve duyguları yönlendirir. Çakraların açık olması olayları daha farklı algılama yaşanılan dünyayı daha farklı bir gözle görme yetisi kazandırır.

Vücutta bulunan çakraların 7'si de açık doğru şekilde hizalanmış ve akışkan durumda olması gerekir. Bu şekilde duygusal ve psikolojik durumunuzda değişim ve gelişimler yaşayabilirsiniz.

Çakralarınızı açık tutmak zorundasınızdır. Çakrayı açık tutmak için yoga ve meditasyon yapmanız gerekir. Bu şekilde çakranızı açabilir, açık çakranızın kapanmasını engelleyebilir ve vücudunuzda dengesiz biçimde bulunan çakraları hizalayabilirsiniz.

Çakralar vücutta belirli bir hizada bulunur. Çakralar bulundukları hizadan uzaklaşır ya da bulunduğu yeri kaybederse ruh halinizde bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimler genellikle olumsuz yönde olur. Bu yüzden çakralarınızı doğru hizada tutmanız gerekir. Çakrayı hizada ve dengede tutmanın yolu da meditasyon yapmaktır.

Çakralar Nelerdir?

Vücutta bulunan çakralar birbirinden farklıdır ve her birinin farklı bir görevi vardır. Omurgada başlayan çakralara ilk üç madde çarka denir. Bu çakralar ve görevleri şu şekildedir;

Muladhara (Birinci Çakra): Güvenlik çakrasıdır. Vücuttaki güvenliği, istikrarı ve diğer temel ihtiyaçları temsil eder. Çakranın açılması ile birlikte korkusuz hissetmeye başlarsınız. Çakra kolon ve mesane üzerinde bulunur.

Svadhisthana (İkinci çakra): Cinsel merkez ve yaratıcılık çakrasıdır. Bu çakra böbek altında ve kasık kemiği üzerinde bulunur. İnsanın yaratıcılığını yönlendirir.

Manipura (Üçüncü Çakra): Bu çakra göğüsten göbeğe kadar olan alanda bulunur. Mücevher anlamını taşıyan çakra insandaki kişisel gücün kaynağıdır.

Dördüncü Çakra Ve Ruh

Vücutta bulunan dördüncü çakranın görevi oldukça büyüktür. Dördüncü çakra madde ve ruhun çakralarını bir noktada birleştirir. Yedi çakranın tam ortasında bulunan bu çakra beden, ruh, akıl ve duygular arasında bir köprü olarak kullanılır.

Ruhun üst ve maddenin alt çakralarını bir araya getirme görevine sahip çıkan dördüncü çakra kalp çakrası olarak da bilinir. Kalp çakrası vücudun sevgi ve bağlantısının asıl kaynağıdır. Bu çakranın açık olması son derece önemlidir.

Çakranızı açmak için meditasyon yapabilirsiniz. Çakranızı açık tutmak içinde meditasyona devam etmeniz gerekir.

Ruh Çakraları Nelerdir?

Vishuddha (Beşinci Çakra): Bu çakra insanın sözlü anlatım kendini ifade etme gibi özelliklerini temsil eder. Çakra boğaz üzerinde bulunur. Konuşma kabiliyetinizde gelişme yaşamanıza yardımcı olur. çakranızı açmak için meditasyon yapmanız gerekir. Çakra boyun dışında çene, dil, ağız ve paratiroid- tiroid bezleri üzerinde konumlanmıştır.

Ajna (Altıncı Çakra): Üçüncü göz çakrası olarak bilinen Ajna çakrası kaşların tam ortasında konumlanmıştır. Bu çakra sezgi gücünü yükseltir. Altıncı çakrayı açarak herkesten farklı bir şekilde duyabilir ve görebiliriz. Bu duruma sezgiler ile hareket etme denilir. Altıncı çakrayı açmak için yoğun meditasyonlar yapmanız gerekir. Çakra açmaya odaklanarak sezgi gücü becerinizi arttırabilirsiniz.

Sahaswara ( Yedinci Çakra): Bin taç yaprağı olarak anılan Sahaswara çakrası kafanın en tepesinde bulunur. Bu çakra ruhsal bağlantıların, ilahi olanla anlaşmanın, aydınlanmanın ve kendi yüksek benlikleriniz ile tanışmanızın kaynağıdır. Kafanın tepe noktasında bulunan çakrayı açmak için kendinize yoğun bir meditasyon programı yapmanız gerekir.

Çakraları Dengeleme

Çakralarınızı dengelemek için öncelikle çakralarınızın dengede olmadığını fark etmeniz gerekir. İnsan vücudu her zaman aynı değildir. Beden denge ve dengesizlik arasındaki o ince çizgide yürür.

Kimi zaman ayaklarınız çizginin dışına çıksa da kendinizi yeniden çizgiye sokmayı iyi bilmeniz gerekir. Çakraların dengesizliğini tespit etmek kolay bir işlem değildir. Bedeninize ve ruhunuza verilmiş olan sinyalleri iyi ve doğru bir şekilde takip etmeniz gerekir.

Sık sık baş ağrısı ile karşılaşıyorsanız bu size vücudunuzun verdiği bir ipucu olabilir. Bu sorun sizin altıncı çakranızda bir sorun yaşadığınız anlamına gelir. Ya da sık tekrarlanan boğaz ağrıları yaşıyorsanız. Bu sorunun tek nedeni fiziksel olmayabilir. Beşinci çakranızda da bir sorun meydana gelmiş olabilir. Vücudunuzdaki gerek fiziksel gerekse ruhsal değişimleri iyi bir şekilde takip etmeniz gerekir. Bu değişimleri takip ederek çakra dengesizliklerini bulabilirsiniz.

Çakra Nasıl Açılır?

Çakra açmak için yoga ve meditasyona başvurmanız gerekir. Ancak çakra açmak kolay bir olay değildir. Sabır ve inanç gerektirir. Çakralarınızı sırayla açmak sizin açınızdan daha kolay ve daha rahat olur. çakra açmak için gerçekleştirdiğiniz meditasyonlar sırasında hangi çakranızı açmak istiyorsanız o çakraya odaklanmanız gerekir.

Açmak istediğiniz çakra vücudunuzun neresinde yer alıyor ve insan ruhuna ne gibi özellikler katıyor hepsini detaylı bir şekilde bilmeniz gerekir. Bu şekilde çakralarınızı daha kolay açabilirsiniz. Herkesin çakra açma süresi farklıdır. Bu insan ruhu ile ilgili bir durumdur.

İnsanların en çok açmak istediği çakra altıncı çakra olan Ajna çakrasıdır. Üçüncü göz olarak da bilinen bu çakra açılması zorlu çakralardan bir tanesidir. Ruh çakraları içerisinde yer alan bu çakra insan sezgilerini doğru yönde yönlendirir.

Çakranın Açık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çakralar ruhen hissedilir. Bir çakranızı açtığınızda ruhen bu durumun farkına varırsınız. Açtığınız çakranın bulunduğu bölgede bir ferahlama hissedersiniz. Çakranızı açtıktan sonra meditasyonu bırakmak olmaz.

Çakranızı açıp sonra da meditasyonu bırakırsanız ruhunuz yine körelir ve açmış olduğunuz çakra kapanır. Çakranızın kapanmaması için meditasyona devam etmeniz ve ruhunuzu dinlendirecek müzikler dinlemeniz, kokular koklamanız gerekir.

Her çakranın vücutta farklı bir konumu vardır. Bu konumlar sayesinde vücudumuza doğrudan etki etmeyi başarırlar. Hangi çakraya ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız o çakranızı açabilirsiniz. Çakra açmak için vücutta konumlanmış çakralara bakmanız ve bu çakralara odaklanmanız gerekir.

Madde ve ruh çakraları arasındaki bağlantının temelini oluşturan dördüncü çakrayı açabilmek için kalbinize odaklanmanız gerekir. Ya da konuşmanızı etkili hale getirmek ve insanlarla daha rahat anlaşmak istiyorsanız beşinci çakra olan vishuddha çakrasını açmalısınız. Bu şekilde konuşmanızdan istediğiniz etkiyi alabilirsiniz.

Madde Ve Ruh Çakraları

Madde ve ruh çakraları birbirinden ayrıdır. Ruh çakralarının ruhumuz üzerinde doğrudan etkisi vardır. Madde çakralarından bazıları da ruhumuz üzerinde etki sahibidir. Ancak bu etki ruh çakralarında gerçekleştiği gibi kuvvetli değildir.

Her çakra vücutta farklı bir bölge üzerinde yer alır. Madde çakralarınızı açarak çoğu zaman fiziksel gerçekleşen değişimleri gerçekleştirebilirsiniz. Ruh çakralarında değişim ruhunuzda ve zihniniz içerisinde gerçekleşir.

Madde çarkı olarak bilinen ilk üç çakra omurgada başlar. Bu çakraları açarak ruhsal çakralarınızı açma konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Her çakra farklı görevler için vücudunuza yerleşmiştir. Vücuttaki enerji akımını sağlayan çakralar açık olduğunda kendinizi aydınlanmış zihnen ve ruhen gelişmiş hissedeceksiniz. Çakralarınızı açabilmek için sabırlı olmanız gerekir.

.

.

.


.

.

..
.

.


Kaynakça: blog.mitr.com.tr