Bach Çiçekleri Nedir Nasıl Kullanılır ?

13/10/2022

İngiliz tıp doktoru ve homeopat olan Dr. Edward Bach, 1930'lu yıllarda ismini de verdiği BACH ÇİÇEKLERİ TERAPİSİ'ni bulmuştur. Dr. Bach insanlardaki psişik ve negatif duygu durum bozuklukları üzerinde çalışırken, her bedensel rahatsızlığın temelinde ruhsal denge bozukluğunun yattığını savunmuştur. Tüm hastalıkların kökeninde stresin önemi günümüzde de bilinmektedir.

Dr. Bach yaptığı araştırmalar sırasında doğadaki bazı çiçekler ile bazı duygusal durumların bağlantısını keşfetmiştir. Bu çiçeklerin homeopatik özleriyle bazı duygusal durumları değiştirmeyi başarmıştır. Dr. Bach, insanda toplam 38 adet negatif duygu durumu ve davranış özelliği bulunduğunu ve bu duygu hallerine yönelik uygun çiçekleri belirlemiştir.

Bach çiçek terapisinde, kullanılan çiçeğin enerjisidir. Ruhsal olumsuzlukların giderilmesinde çiçeklerin frekans değerleri kullanılarak, kişinin enerjisinde değişim yaratmak amaçlanmaktadır. Kullanılan bu yöntemde bach çiçeklerinin herhangi bir ilaçla etkileşime girmesi mümkün olmamakta ve bu yüzden herhangi bir yan etki oluşturması söz konusu değildir.

Dr. Bach; korku, güvensizlik, özgüven kaybı, yalnızlık, alınganlık gibi istenilmeyen duygu durum örneklerinin, bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara neden olacağını ve var olan rahatsızlıkların da iyileşmesini engelleyeceği tezine dayanarak çalışmalarını yapmıştır. Bach çiçek terapisi ile olumsuz düşüncelerin olumluya dönüşmesi yapılan binlerce uygulama ile de kanıtlanmıştır.

Bu terapiler ile kendi özümüzle bağlantımızı kaybettiğimizde tekrar bağlantı kurar, doğal dengemizi bulabiliriz. Bu sayede hem duygusal blokajlar çözülür hem de fiziksel rahatsızlıklara karşı vücudun kendi kendini iyileşir. Bach çiçekleri duygusal bir ilk yardım çantasıdır.

Bitkiler nasıl seçilir, frekansları nasıl yüklenir?

Seçilen bitkiler doğru çiçek verme safhasına gelinceye kadar düzenli ziyaret edilir, toplanmadan önce çiçeklere amaç açıklanır. Çiçekler çıplak elle alınmaz, aynı bitkinin yaprağıyla tutulup koparılır. Kristal kaselere konup üstüne kaynak suyu konur. Günün belli saatlerinde güneş ışığına bırakılan kaynak suyuna çiçeklerin şifa gücü aktarılmış olur. Bach çiçekleri öz suyu kişiye ne kadar uygun seçilmişse kişideki değişiminde o kadar hızlı ve belirgin olduğu görülmüştür.

Bach çiçekleri tek tek ya da birden fazlası kombine edilerek kullanılabilinir. Tek seferlik kullanım için en fazla 5 çiçek karıştırmanız gerekir. Dört damla halinde dil altından, günde 4 kez alabilirsiniz. Tedavi en az 21 gün sürmelidir. İdeal olanı sabırlı olmak ve hissettiğiniz değişimleri daha derinlerde gözlemlemek için onları almaya devam etmektir. Tedavi ilerledikçe bunları değiştirmeniz gerekebilir.

Bach Çiçekleri Nelerdir?

 1. Rock Rose: (Kaya Gülü): Panik çiçeği. Dehşet, büyük korku, panik atak, histeri hali. Elinizi ayağınızı bağlayan büyük bir korku, dehşet anları yaşanmışsa. Sebebi gerçek olsun olmasın ani korku, panik hali olabiliyorsa...
 2. Mimulus: Cesaret Çiçeği. Korku veya huzursuzluk hissi. Nesnesi belli bir durum ya da olaydan korkuyorsanız (diş doktoruna gitmekten, uçağa binmekten, örümcek, köpek korkusu, topluluk önünden konuşmak...) yabancılardan korkan, anne babadan ayrılmayan çocuklarda. Korkunun nedeni bellidir.
 3. Cherry Plum (Kiraz Eriği): Dinginlik çiçeği. Gergin, çaresiz, öfke kontrolü yapamayan, patlamak üzere olanlar. Kontrolü kaybetme, aklını kaçırma korkusu, alt ıslatmaktan korkma, tırnak yeme, diş gıcırdatma gibi durumlar varsa
 4. Aspen (Titrek Kavak): Anksiyete Çiçeği. Yatağının altındaki canavarlardan ve karanlıktan korkma, fiziksel saldırı, tecavüz, kötüye kullanım ve benzeri deneyimler yaşama, nedeni belli olmayan birşeyden korkma, ürkme, endişe, sebepsiz korkular, açıklanamayan huzursuzluk hissi yaşıyorsanız.
 5. Red Chestnut (Kızıl Kestane): Yakınlarının güvenine dair korku. Sevdiğiniz insanlar için gereğinden fazla kaygılanıyor, başlarına kötü şeyler geleceğinden korkuyorsanız. Yakınım olan birisi ile ilişkiyi bitirebilmem pek mümkün değildir diyorsanız
 6. Cerato: Önsezi Çiçeği. Sınavlarda verdikleri ilk cevap doğru olan ama tekrar düşündüğünde sıklıkla yanlış cevapla değiştiren öğrencilerdir. Sıklıkla akıl soran ve onay bekleyen, telkine ihtiyaç duyan. Danışma ve onaylanma ihtiyacı. Aldığınız kararlara güvenmiyor, sürekli başkalarının tavsiyelerine ve onlar tarafından onaylanmaya ihtiyaç duyuyorsanız.
 7. Scleranthus (Kınavel): İç Denge Çiçeği. Seçim yapmakta zorlanma, kararsızlık, ruhsal durumda dalgalanma, araç tutması, denge kaybı, başdönmesi, orta kulak sorunları, sık ve ani ruh hali değişiklikleri. Karar vermekte güçlük çekiyor, sık sık karar değiştiriyorsanız, Evet ya da hayır cevabı beklenen sorular beni strese sokar, Konuşma sırasında konudan konuya atlarım, odaklanamam diyorsanız.
 8. Gentian (Yılan otu): Güven çiçeği. Şüpheci, başaracağına inanmayan, güvensiz, olumsuz bakış, çabuk pes edenler. Başaracağım dedirten kürdür. Yaşadığınız güçlükler karşısında cesaretiniz kolayca kırılıyor, çok sık hayal kırıklığı yaşıyor ve çabucak pes ediyorsanız
 9. Gorse (Kara Çalı): Umut çiçeği. Başaracağına inanmayan, çaresiz ve kötümser hisseden, denemekten korkan, elinden geleni yapıp başaramadığında geri çekiliyorsanız. Yaşam olduğu sürece umudun olduğunu öğretir.
 10. Wild Oat (Yaban Yulafı): Kararlılık Çiçeği. Tatminsizlik, kararsızlık, hayatta doğru yolun ne olduğuna dair belirsizlik. Hayattaki amaçlarımla ilgili hissim bulanık, hayatımda kendime bir yön belirleyemiyorum, enerjim ve hırsım var, iyi bir şey yapmak istiyorum ama ne olduğunu bilmiyorum, gelecekle ilgili plan yapamıyorum diyorsanız.
 11. Hornbeam (Gürgen): Tazelenme çiçeği. Sabah yorgunluğu, pazartesi sendromu, sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanan gençler, bilgisayar karşısında uzun süre kalmaktan oluşan yorgunluk, tükenmişlik duygusu. İşler gözünüzde büyüyor, kendinizi günlük işleri yoluna koyamayacak kadar enerjisiz, tükenmiş hissediyorsanız.
 12. Clematis (Akasma): Gerçeklik çiçeği. Çok uykulu ve yorgun hissetme, dikkat eksikliği, uzun süre odaklanmada güçlük çekme hayalperestlik, konsantrasyon eksikliği, ilgi ve dikkat dağınıklığı. Dikkat ve düşüncelerinizi toparlamakta güçlük çekiyorsanız.
 13. Honeysuckle (Hanımeli): Şimdinin çiçeği. Geçmişe takılı kalma, sevdiği insanın kaybını atlatamamak, ölüm, boşanma, geçmişte yaşamak, geçmişe takılı kalıyorsanız. Gelecekten bir beklentim yok, üzerinden yıllar geçse de eskileri atamam. Hediyeler ya da eski eşyalar bile olsa diyorsanız.
 14. Wild Rose (Yaban Gülü): Yaşam sevinci çiçeği. Olanı biteni kabul eden, çaba göstermeyen, ilgisiz,enerjisiz olma hali, depresyon, intihar eğilimi, geriye çekilmiş, isteksiz, enerjisiz, her şeyi sessizce kabul eden teslimiyet, bırakmışlık.
 15. Olive (Zeytin): Yenilenme çiçeği. Sınav öncesi aşırı çalışmaya bağlı tükenmişlik ve zorlanma durumunda etkilidir. Hastalık sonrası zayıf düşen bünyenin toparlanmasında da kullanılır. Ağır bir dönemin ardından hem bedensel hem de ruhsal açıdan tükendiyseniz, yorgunsanız ve artık her şey sizi fazlasıyla zorluyorsa.
 16. Mustard (Hardal Otu): Işık Çiçeği. Nedeni belli olmayan karabulut gibi çöken depresif durumun, mutsuzluğun kürüdür. Boğazda yumru hissi, depresyon, anksiete, uyku bozukluğu olanlar için. Üzüntü ve karamsarlık, aniden, hiçbir sebep yokken derin bir hüzne kapılabiliyorsanız ve bu hüzün yine nedensiz silinip gidebiliyorsa.
 17. White Chestnut (Ak Kestane): Aşırı Düşünme Çiçeği. Diş gıcırdatan çocuklar, alın ve göz çevresindeki kasılmalar, uykusuzluk, konsantre olamama, gerginlik, başağrısı, rahatsız edici düşünceler, kafası meşgul ve düşüncelerle dolu, gece gündüz kafanızı kurcalayan şeyler varsa, bir an olsun bundan kurtulamıyor, düşünceleri susturamıyorsanız.
 18. Chestnut Bud (Kestane Tomurcuğu): Öğrenme Çiçeği. Öğrenme güçlüğü çeken, zeka gelişimi yavaş çocuklar, Hiperaktivite, Dikkat dağınıklığı olan kişiler için. Hayatta yapılan hatalardan ders almayı becerememe, hataları tekrar ederek bunalanlar, her defasında aynı hatayı yapıyor, yaşadıklarınızdan ders alamadığınızı düşünüyorsanız.
 19. Water Violet (Su Menekşesi): İletişim Çiçeği. İletişim problemi yaşayan, mesafeli, antisosyal kişiler, sürekli boyun tutulması, boyun ağrısı yaşayanlar, ruhsal anlamda kendinizi dışarıya kapattıysanız, içe kapanıksanız, kimseyle temas kurmak istemiyor, insanlardan kaçıyorsanız.
 20. Impatiens (Sabır Otu): Sabır Çiçeği. Hiperkinetik çocuklar, sabırsız, aceleci, yerinde duramayan, huzursuz, gergin ve huysuz çocuklar, içten gelen bir aciliyet hissi. Yetişememe duygusu hakimse, herkes ve her şey yavaş gelebiliyorsa.
 21. Heater (Funda): Kimlik Çiçeği. Duygularını abartan, çevreyi dinlemekte zorlanan, ilginin sürekli üstünde olması için elinden geleni yapan, yalnız kalmaktan, ilgilenilmemiş hisseden, ilgisizlikten rahatsız, bebeklik davranışlarına geri dönebilen, sürekli ilgiyi üzerine çekmeye çalışan çocuklar. Çok konuşkan fakat yalnız, kendi başına kalamayan, başkalarının varlığına muhtaç olanlar.
 22. Agrimony (Kasıkotu): Dürüstlük Çiçeği. Mutlu, neşeliyken huzursuzsa, bir maske ardına sığınıyorsa, dış etki ve fikirlere aşırı duyarlı, tırnak yeme, tikler (öksürük, hıçkırık, göz kırpma..), el titremesi, geçmeyen migren, gece terörü, diş gıcırdatma yaşıyorsa, gülüp eğleniyorum, yani problem yok, mutluymuş gibi davranarak iç sıkıntınızı dışsal aktiviteler ya da gıda, içki vb. ile bastırmaya çalışıyorsanız.
 23. Centaury (Kantaron): Hayır Deme Çiçeği. Övgü ve eleştirilerden normalden daha fazla etkilenen çocuklar, şevkatli iyi huylu hayır diyemeyen, yumuşak bir mizaç içerisinde, başkalarına "Hayır" demekte güçlük çeken, diğerini memnun etmeyi görev edinmiş kişiler, başkalarına iyi görünmek adına hep kabul ediyor, "Hayır" diyemiyorsanız.
 24. Walnut (Ceviz): Yola Devam Çiçeği. Değişim çabasının kürüdür, çocukluktan ergenliğe geçişte sorun yaşayanlar için, okula başlamaya uyum sağlayamama, anne baba ayrılığı durumuna uyum sağlama, diş çıkarma problemleri değişim zamanlarının ya da değişim çabasının kürü. Bir geçiş dönemi yaşıyorsanız, yeni karşılaştığınız durum ve ortamlara alışmak için yardıma ihtiyaç duyuyorsanız.
 25. Holly (Çobanpüskülü): Yüreği Açma Çiçeği. Temelinde sevgi yokluğu, kızgınlık, sinirlilik, kıskançlık, öfke patlamaları, nefret, öç alma isteği duyuyorsanız, fazla kuşkucuysanız, çabuk sinirlenip kötü duygular içine kolayca girebiliyorsanız.
 26. Larch (Karaçam): Özgüven Çiçeği. Kendine güven problemi yaşayan ikinci çocuklar (büyük kardeşin yanında kendini yetersiz hisseden kardeş) fırsatlar karşısında ben bunu başaramam diye düşünen, kendi becerilerine şüpheyle yaklaşan başarısızlıktan korkan çocuklar, başkalarıyla karşılaştırdığınızda kendinizi değersiz hissediyorsanız, hata yapmaktan fazlasıyla korkuyorsanız.
 27. Pine (Çam): Kendini Kabullenme Çiçeği. Suçluluk duygusu, kendini suçlama, kendini cezalandırma isteği, mazoşizm duyguları. Kolayca suçluluk hissi içine girme ve başkalarının hatalarından bile kendinizi sorumlu tutma eğilimindeyseniz.
 28. Elm (Karaağaç): Yüklerden Kurtulma. Ağır sorumluluklar altında ezilme hissi. Sorumluluklarım gün geçtikçe daha fazlalaşıyor. Gücüm yetmemeye başladı. Bazen, birdenbire sorumluluklarım altında ezilip kaldığımı hissedebiliyorum.
 29. Sweet Chestnut (Tatlı Kestane): Kendine İnanma. Son raddede duygusal ve fiziksel acı, şiddetli ızdırap hali. Artık tahammül edemiyorum. Çok şiddetli zihinsel veya duygusal üzüntü hissediyorum. Tam anlamıyla çaresizlik içinde, Karanlığın en koyusunda, artık daha fazla dayanamayacağınızı düşünüyorsanız.
 30. Star of Bethlehem (Akyıldız): Selamet Çiçeği. Kaza nedeniyle yaşanacak bir travma, alınacak kötü bir haber veya bunaltıcı olaylara tanık olunduğunda kullanılır. Panik atak, taciz, doğum travması, ses kısıklığı, yutkunma sorunları yaşanabilir. Hayattaki bir şok ya da travmanın ardından başlayan umutsuzluk, mutsuzluk ya da bedensel semptomlar. Ruhsal ya da bedensel bir travmayı atlatamamış olabileceğinizi düşünüyor ve bu konuda yardım arıyorsanız.
 31. Willow (Söğüt): Kader Çiçeği. Asık suratlılık, içerlemişlik. Pişmanlık, kendine acıma, hoşnutsuz, kızgın, "hayatta mutluluk duyacak pek birşey yok" düşüncesinde olma, içerleme. Haksızlığa uğradığınız ya da talihinizin hiç yüzünüze gülmediği hissi içinde sıklıkla kızgın ve içerlemiş hissediyorsanız.
 32. Crab Apple (Yaban Elması): Arınma Çiçeği. Saplantılı, takıntılı düşünceler, davranışlar, obsesyonlar duygusal ve fiziksel olarak "kirli" yada "çirkin" hissetme. Dış görünüşünüzden ya da var olma halinizden hoşnut değilseniz, "bende bir şeyler yanlış" duygusu ve "utanç" içine kolayca düşebiliyorsanız.
 33. Oak (Meşe): Sınırları Koyma. Hiç vazgeçmeyenler, dinlenmek gerektiğinde bile duramayanlar. Tükenmiş olmanıza rağmen dinlenmeyi başaramıyor ve vazgeçmek gerektiğinde bile vazgeçemiyorsanız. Görev ve sorumluluk duygusu altında ezildiği, her şey umutsuz olsa bile çabalamaktan vazgeçemediği ve kendi bedeninin yakarışlarını görmezden geldiği durumda.
 34. Chicory (Hindiba): Doğru ilişki çiçeği. Aileden yeterince onaylanmadığını düşünen çocuklar "Ailemin beni sevmediğini ve çoğu zaman hakkımda olumlu düşünmediklerini hissediyorum". Ebeveynlerine fazla bağlı, sürekli ilgi isteyen yada arkadaş ve oyuncaklarına karşı fazla sahiplenici çocuklar. Histeri, yeme problemleri, astım, migren, insanlara bağımlılık yaşarlar. Anaç bir şekilde başkalarını fazlasıyla düşünme ve sahiplenme, sunduklarının değeri fark edilmediğinde de incinme. Verdiklerinizin değeri anlaşılmadığında orantısız bir şekilde içerleyebiliyorsanız...
 35. Vervain (Mine Çiçeği): Telaş Çiçeği. Sürekli aktif olma eğiliminde olan, her zaman yapacak bir şeyleri olan gençler, hareketli yerinde duramayan çocuklar, aşırı bilinçsizce yemek yeme, sabırsızlık, uykusuzluk, heyecan, kaslarda gerginlik hemen şimdi dünyayı kurtarma hevesinde olanlar. Değişmez fikirleriniz varsa, doğrularınızın herkes için doğru olması gerektiğini düşünüyor ve bunun için aşırı şevk ve heves içinde uğraşıyorsanız.
 36. Vine (Üzüm): Otorite Çiçeği. Agresif ve grup içinde baskın karakterli hükmetmeyi seven, aşırı talepkar yapıdaki çocuklar, sakin çocuklara karşı kaba ve despot tutumlu olma, sınıf arkadaşlarını döven çocuklar. Ne pahasına olursa olsun isteklerinizin yerine gelmesini istiyor, hükmetmek doğanızda olsa da gereğinde yumuşamayı başaramıyorsanız.
 37. Beech (Kayın): Hoşgörü Çiçeği. Anlayışsız, fazlasıyla eleştirel ve tahammülsüz olanlar. Tolere edememe hali. Çevrenizdekileri sık sık, fazlasıyla eleştirebiliyor ve tolerans göstermekte zorlanıyorsanız.
 38. Rock Water: Katılık, disiplin ve kendi doğallığını reddetme. Kendinize karşı katı bir tutum içinde ve yüksek standartlarınız varsa, kurallarınız sert, değişmez ve kendi koyduğunuz kuralların dışına çıkma fikrine dayanamıyorsanız, her zaman mükemmeli istiyor, belirlediğiniz yoldan uzaklaşma halinde kendinizi cezalandırıyorsanız.
 39. Rescue Remedy: Acil durum kürü. Bu 38 çiçeğe ek olarak, Bach, bu çiçek özlerinin birçoğunu kullanarak "ilk yardım" amaçlı bir karışım buldu ve bu benzersiz karışıma da Rescue Remedy adını verdi. Bu karışım belirli krizleri geçici ya da anlık bir çözüm olarak kullanılmaktadır. Sinir krizi, kaza, ani hastalıklar, kabus ve benzeri durumlarda, huzur ve sakinliği yeniden yakalamak için ideal bir yardımcı olarak kullanılabilir.
.


.


.

.

..

Kaynakça: Dr.Fulden Küçük