Yoksa Bir Cezaevinde miyiz..?

01/04/2019

Yaşamla ilgili hayatın amacıyla alakalı olarak o kadar çok düşünülmüş ve o kadar çok yazılar yazılmıştır ki,hiçbirzaman reel bir sonuca ulaşılamamıştır.Teolojik olarak dinler, insanın yaratıcı tarafından yaratıldığını söylerken,bilim ise insanın evrimleşerek geliştiğini açıklamaktadır.

Hiç kimsenin bu konuya doğru ve gerçek bir cevap bulabildiğini zannetmiyorum.Dünyanın yüksek yerlerinde yaşayan ve nirvanaya ulaşan kişilerin bile bu konuda bizlerden birazcık daha fazla şeyler bildiğini ve daha fazlasını ancak teori olarak düşünebildiklerini zannediyorum.İnsanoğlunun henüz son 40 yılda beynin gizemlerini keşfetmeye başladığı gözönüne alındığında aslında bizlerin o kadar da gelişmiş bir yapı içerisinde bulunmadığımızı anlarız.

Bizler kendi yetişmişliklerimiz ve kendi şartlanıp öğrenmişliklerimiz içerisinde ancak düşüncelerimizi geliştirebiliyoruz.Sosyal yaşama bağlı olduğumuz müddetçe bundan daha fazlasını da yapmamız çok mümkün olamaz.Tabi ki düşünmeyi arttırmamız beynimizin nöroplastisitesini geliştirecek ve daha fazla nöron ve nöronsal bağlar yaratacağımız için de bakış açımız ve algılama kapasitemiz o oranda yükselebilecektir.

Yaşamla ilgili iki seçenek bilinmektedir herkes tarafından.Birincisi,tanrı tarafından yaratıldığımız ve bu yaşamın bizler için,ölüm sonrası esas yerimizin neresi olacağıyla ilgili yaptıklarımızın bir sınav vesilesi olmasıdır.Yani yaşam içerisinde yaşadıklarımız aslında bizim için bir imtihan olmakta ve nasıl davranacağımız ise ölüm sonrası bizi cennet veya cehenneme taşıyacağıdır.

İkincisi ise, aslında herşeyin tesadüfen oluştuğu ve tabiat kuralları gereğince aynı ağaçlar çiçekler ve diğer hayvanlar gibi yaşayıp öleceğimiz şeklindedir.Amaç yoktur,sınav zaten sözkonusu değildir,bir şekilde varolup sonra da yok olacağızdır.

Evet dünyada büyük çoğunluk bu iki seçeneğe inanmaktadır.Ben burada üçüncü bir seçeneği anlatmaya çalışacağım ve aslında anlayacaksınız ki bu üçüncü seçenek iki seçeneği birleştirecek..

Düşünün ki,daha gelişmiş ve daha medeni bir yerde yaşıyoruz ve herşey kurallara bağlı.Kimse bu kuralları ihlal etmediğinden huzur ve neşe içerisinde yaşamaktayız.Ama bazen bu kurallara uyulmadığı durumlarda olabilmekte.Ancak sık sık kuralların ihlali ya da daha önemli kuralları ihlal etme durumlarında bu kişilerin islah edilmesi amacıyla bir cezaevine gönderilmesi gerekmekte.Bu cezaevi bir başka gezegen olamaz mı sizce ?

Yaşadığımız bu dünyada herkesin bir ömrü var elbette.Kimi 50 yaşında kimi 80 yaşında çeşitli sebeplerle ölmekte.Sizce bu ömrün sona erdiği yaş alınan ceza süresi olamaz mı? Evet bizler kontrollü olarak belirli ülkelerde belirli ailelerde bedenleniyoruz.Kimileri zengin olarak kimileri de fakir olarak dünyaya geliyor.Dinlerin bize söylediği bu dünyanın imtihan dünyası olduğu yönünde.Hapishane hayatı da bir nevi imtihan değil mi zaten.Kişinin yaptıklarının yanlışlığını anlaması üzerine kurgulanmış senaryolar olamaz mı ? Ruhun tekamülü demek bedene sıkışan ruhların dünyevi şartlarla zorlanması veya hasarlanması ile sabrederek ve şiddete başvurmadan sürenin dolmasını beklemektir bir nevi.

Esas yaşadığımız dünyadan buraya, yaptıklarımızın yanlışlığını anlamamız için gönderildiğimiz bir yaşamda bulunuyoruz bekli de.Bu yaşamımızda aklımızla ve olması gerektiği şekilde hareketler sergilememiz bizim bu süreci olumlu bir sonuçla sonlandırmamızı ve sonrasında da esas olan yerimize dönmemizi sağlayacaktır.

Hep derler ya teolojik olarak allahın bizim sınavımıza mı ihtiyacı var diye.İşte aslında kimsenin bizim yaptıklarımıza ihtiyacı yok elbette.Biz yaptıklarımızı ve yapmamız gerekenleri hep kendimiz için yapıyor olmalıyız.Hani derler ya öldükten sonra en sevdikleri karşılar ruhu diye.Nasıl ki dünyamızda cezaevine giren birisi cezası bitipte çıkacağı gün tüm sevdikleri kapıda onu bekler, işte bence bedeni terketme zamanı gelipte esas yerimize döndüğümüzde de böyle birşey olacak.

Aslında böyle düşündüğümüzde,aklımıza takılan ve anlamlandıramadığımız pekçok şey mantıklı bir açıklamaya kavuşuyor yaşamla ilgili. Ama tabi dediğim gibi,bu sadece hayatın amacına yönelik üçüncü bir seçenek ..