Mutsuzluktan Mutluluk Yaratma Yolları

22/03/2019

Maalesef ki günümüzde en zor 'elde edilebilen' şey mutlu olmak. Ama işin aslında, mutlu olmak çok küçük ve çok basit detaylarda gizli. Yeter ki mutlu olmak isteyin, mutluluğu elde etmeniz bir, belki iki, maksimum beş dakika uzağınızda. Umarız ki siz de kendinize bu listede mutlu olmak için çok güzel sebepler bulursunuz!

Kitap okuyun


İster evinizde, ister kütüphanede, ister bir kitap kafede, her şeyi, hayatın karmaşasını geride bırakarak bir kitap okuyun. İster daha önce okuduğunuz ve çok sevdiğiniz bi' kitabı tekrar okuyun, ister uzun zamandır okumak isteyip de okuyamadığınız o kitabı okuyun. Mutluluk bi' paragrafta saklı, okuyun ve mutlu olun, işte bu kadar basit!

Çok, kolay ve tutamayacağınız sözler vermeyin


Söz vermek beraberinde bir sorumluluk getirir. O yüzden ne olursa olsun, başkası için kendinizden ödün verip tutamayacağınız sözler vermeyin. Bu psikolojik olarak size yük olacak ve mutsuz olmanıza sebep olacak. Yani mutluluk belki de bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmektir!

İnsanlara çok bağlanmayın


Mutluluğunuzun sebebi bir başka insanın varlığı olmasın, kendinizle mutlu olmayı öğrenin. İnsanlarla iyi geçinmek tabii ki de sosyal yaşamın getirdiği bir yetenek, ama bir insana çok bağlanmamak, olur da o insan hayatınızdan çıkarsa sizin yıkılmamanıza sebep olur.

Ön yargılı olmayın


İnsanları anlamadan, dinlemeden yargılamayın. Unutmayın ki siz etrafınızdaki insanlara nasıl davranırsanız onlar da size öyle davranacak. O yüzden mümkün mertebe dinlemeye özen gösterin.

Her duyduğunuza inanmayın


Her duyduğunuza inamanız, daha çok hayal kırıklığına uğramanıza sebep olabilir. O yüzden önce dinleyin, sonra vaktinizi kullanın ve düşünün. Eğer her duyduğunuza inanıp çok fazla hayal kırıklığına uğrarsanız, daha sonra insanlara inanmaktan korkup, daha büyük fırsatları kaçırabilirsiniz.

Kendiniz olun


Kendiniz olmaktan korkmayın. Yaşadığınız vücudu, sahip olduğunuz özellikleri, sesinizi, saçınızı, kendinizle ilgili her şeyi sevin. Mutluluğun ilk adımı sevgidir, ve sevgi, önce kendinizi sevmekle başlar!

Çok dinleyin, az konuşun


Hayatınız boyunca dinlemek, size konuşmaktan daha çok şey kazandıracaktır. O yüzden konuşmadan önce dinleyin, acele etmeyin, konuşmak için zaten yeterince vaktiniz var. Önemli olan daha sonra söylediklerinizden pişman olmamak!

Anı yaşayın


Televizyonu, bilgisayarı, telefonu bir kenara bırakın ve onların ekranına bakmaktansa pencereden dışarı bakmayı tercih edin. Uçan kuşları izleyin ve kendinizi onlar kadar özgür hissedin, ya da güneşin altında huzurla yatan bir kedinin tüylerindeki sıcaklığı hissedin. Etrafınızı seyredin, aslında hayatın ne kadar düzenli gittiğini anlayın, böylece içinde yaşadığınız karmaşanın aslında 5 dakika durup seyretmekle düzeldiğini fark edin!

Yemek yapın


Okula ya da işe gitmeden normalden biraz erken uyanın ve sevdiğiniz bir kahvaltıyı hazırlayın. Güne 1-0 önde başlayın. Akşam eve döndüğünüzde şehrin sisli havasının griliğine inat sebzelerin renkleriyle huzur bulun, yemeğinizi hazırlayın. Mutluluk bi' tabak bi' çatal uzakta, afiyetle yemekten ve sonunda mutlu olmaktan asla çekinmeyin!

Kahve için


O gün çok yorulduysanız, biraz başınız ağrıyorsa ya da işiniz uzayacaksa sevdiğiniz kahveden bir bardak yapın. Kokusunu içinize çekin, bi' 5 dakikacık mola verin. Yudumlarken sadece o anı düşünün, ne önceyi ne de sonrayı önemsemeyin. Mutluluğu yudumlayın, ve bundan keyif alın!

Yürüyüşe çıkın


Çok canınız sıkkınsa, takın kulaklıklarınızı dışarı çıkın. Bi' yandan yürürken, diğer yandan ister kendi kendinizle konuşun, isterseniz şarkının ritmine kendinizi kaptırın, kimseyi umursayın eşlik edin, dans edin, kahkaha atın, yeter ki siz mutlu olun!

İçinizdeki sanatçıyı dışarı çıkarın


Alın bi' kağıt bi' kalem, ister karalayın, ister hafif hafif bi' şeyler çizmeye çalışın. Ya da bir kursa gidin, haftada bir kendinize vakit ayırın. Üretin, ürettikçe mutlu olun, yaptığınız şeye bakıp kendi sırtınızı sıvazlayın, onu siz yaptınız! Daha ne olabilir ki, bir şey ürettiniz, anı yaşadınız, şimdi mutlu olabilirsiniz!

Başkalarını mutlu edin


Başka insanların yüzlerindeki gülümsemenin sebebi olun. Biz bunun nasıl hissettirdiğini size anlatamayız ama bi' deneyin, zaten vazgeçemeyeceksiniz!