Mutlu Olmayı Öğrenmek..

14/01/2019

Eğer mutlu olmayı öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki soruları kendinize mutlaka sormalısınız. Hayatınızda önemli hedeflerin olması çok önemlidir, çünkü onlar hayatınıza anlam katarlar. Eğer bir hedefiniz olur ve ona ulaşmak için çabalarsanız kendinizi çok daha mutlu ve başarılı hissedersiniz.

Bugün sevdiklerimi nasıl daha da çok sevebilirim?

Kendinize her sabah uyandığınızda bu soruyu sorun. Böylece sevdiklerinize onların kusurlarını görmek yerine, sevdiğinizi ve takdir ettiğinizi göstermenin yollarına odaklanırsınız. Kimsenin mükemmel olmadığını unutmayın ve sevdiğiniz insanları oldukları gibi sevmeyi, geçmişteki hatalarını affetmeyi öğrenin.

Kendimi nasıl eğlendirebilirim?

Kendinizi mutlu hissetmeyi öğrenmek için, kendinizi eğlendirmenin farklı yollarını bulmalısınız. Sabaha dertler ve sorumluluklara odaklanarak başlamayın, kendinizi, mutlu hissetmeseniz bile, gülümsemek için zorlayın ve devamının nasıl da kolay geliştiğini görün. Kendinizden ve hayatınızdan keyif alın! Mutlu ve neşeli bir tavıra sahip olarak da problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz.

Hayatımı değiştirmek için neye ihtiyacım var?

Daha mutlu ve rahat olmak için hayatımı nasıl değiştirmeliyim? Kendimi daha başarılı hissetmek için ne yapabilirim? Hayatımdan elemem gereken (yanlış arkadaşlar, herkesi mutlu etme isteği) neler var? Her sabah uyandığınızda bunları gözden geçirin ve kendinizi daha iyi hissetmek için neyi değiştirmeniz gerekiyorsa onu değiştirin.

Zamanımı nasıl geçiriyorum?

Her gününüz nasıl geçiyor? Hayallerinize ulaşmak için yeterince çalışıyor musunuz? Sevdiklerinize yeterince vakit ayırabiliyor musunuz? Hayatınızı erteliyor musunuz? Mutluluğunuza odaklanın ve sizi mutlu eden şeyleri ertelemeyin.

Hayatımda neler yolunda gidiyor?

Bu soruyu yanıtlamak, hayatınızdaki pozitifliklere odaklanmanıza yardımcı olur.

En sık neleri düşünüyorum?

Bütün gün en çok ne düşünüyorsunuz? Bu düşünceler pozitif mi yoksa negatifler mi? Her gün neleri düşündüğünüzün farkında olun ve gerekiyorsa bu düşünceleri zihninizden uzaklaştırın.