Esas Mesele ; Kendimizi Affedebilmek..

06/12/2018


İnsan zaman zaman kendini nasıl affedebileceğini düşünür veya bir tesadüfle !! birisi karşısına çıkar ve bunu düşündürtür.Bu düşüncenin oluştuğu insanlar hayatlarında büyük bir hata yaptıklarına inanırlar. Durum böyle olsa bile aslında bu düşünceye kapılmaya hiç gerek yoktur. Hayatın ne anlama geldiğini öğrenmeye çalışan her insan kendini affetme konusunda diğerlerine göre çok daha şanslı olacaktır.

İnsanın kendini affetmesi kolay bir şey değildir. Farkında olma becerisini yükseltmeyi başarabilen insanlar bu konuda avantajlıdırlar ama asıl avantaja sahip olan kişiler hayatın bir macera olduğunu kabul edenlerdir. Hayatı bitiş çizgisi olan bir yarışa benzetmen durumunda asla kendini affetmeyi başaramazsın. Kendini affedebilmek sonradan öğrenebilir olduğundan sorumluluk alıp hemen yola çıkmayı düşünebilirsin.

İnsan Kendini Nasıl Affeder?

Burada paylaşacağım bilgilerin uzunluğu konusunda önceden bir şey söyleyebilmem mümkün değil. Burada hata yapan kişinin kötü bir insan olmadığı fikriyle tanışmanı sağlayacağım. Sonra geçmişi geride bırakma becerini kontrol etme fırsatı bulacaksın. Sorumluluk almayı ve beraberinde bir plan oluşturmayı başarıp kendini affetmeyi öğreneceksin.

Kendini Affetmeyi Düşünmek

Biraz komik gibi gelebilir ama kendini affetmek istiyorsan öncelikle bunu düşünmeye başlamalı ve gerekli pratik çabayı ortaya koymalısın. Kendini affetmenin neden gerekli olduğunu düşünmelisin, hata yapınca kötü bir insan olmayacağın fikrine inanmalısın. Baştan başlamaktan korkmamalısın ve geçmiş hatalarından ders çıkartarak yoluna devam etmeye çalışmalısın.

 • İlk olarak "kendimi neden affetmem gerekir?" sorusunu sormalısın. Kendine ne kadar fazla yüklenirsen sahip olduğun suçluluk duygusunun dozajı bir o kadar fazla olacaktır. Geçmişte yaşananları düşündüğün zaman zihninde seni rahatsız edecek bir çok anı oluşacaktır. Bu düşünce ve duygulara sahipsen eğer basit bir biçimde sorgulama yoluna gitmelisin "neden bu durumdayım?" veya "sonucu kötü olan bir şey mi yaptım?" şeklinde sorularla yüzleşmelisin.
 • Hataların seni kötü bir insan yapacağına inanmamalısın. Hayatının herhangi bir alanında her insan hata yapabilir ve bir hata yapmış olmak seni kötü bir insana dönüştürmez. Bu bir maddi durum olabileceği gibi bir ilişki adımı da olabilir ama hata yapman durumunda pişmanlık duymak yerine ondan ders çıkartman gerekir.
 • Baştan başlamaktan çekinmemelisin. Gerçekten kendini affetmek istiyorsan mutlaka baştan başlama cesaretine sahip olmalısın. Kendini affetmeyi öğrenebilmek geçmişinle beraber yaşamayı öğrenmek değil geçmişinde elde ettiğin deneyimlerle yaşamak anlamına gelir. Öğrendiklerin ile kendine yepyeni bir hayat oluşturabilme fırsatın varken bu fırsatı asla kaçırmamalısın.
 • Geçmiş hatalardan ders çıkartmayı başarmalısın. Geçmişte bir hata yapmışsan sonucunda bir deneyim elde etmiş olursun. İleriye doğru ilerlemenin tek yolu deneyimlerini yol arkadaşı haline getirmektir. Gelecek için belirli planlar yaparak deneyimlerle oluşturduğun yepyeni düşünce ve bakış açısıyla yola çıkmalısın.

Geçmişe Yol Vermek !!

Kendini affetmeyi başarmak istiyorsan geçmişine yol vermeyi öğrenebilmen lazım. Bunun için herkesin hata yapabileceğini kabul etmekle işe başlayabilirsin. Geçmişte yaptığın hatalara bel bağlayarak yaşamayı sürdürmemelisin, geçmişe takılı kalmadan gelecek için plan yapmalısın, dikkatli ve düşünceli olmayı öğrenmelisin. Geçmişte yaptığın tercihleri sorgulamayı başarmalısın.

 • Hayatta kimse kusursuz değildir. Başkalarına karşı yaptığın hatalar için kendini affedemiyor olabilirsin. Bunların geçmişte kaldığını ve kimsenin davranışları üzerinde kontrol sahibi olmadığını kabul etmelisin. Hayatta her zaman en iyi şekilde davranma fırsatına sahip olamazsın.
 • Geçmişte yaptığın hatalara bel bağlayarak yaşamaya artık son vermelisin.Geçmişte yaptığın hatalardan dersler çıkartmak önemlidir ama bunlara körü körüne bağlı kalmak sakıncalı bir durumdur. Bugün veya şu an yaşananlara karşı duyarsız kalmanı sağlayabilecek olan bu durum takıntılı bir insan olmana neden olabilir.
 • Geçmişe takılı kalmadan gelecek planları yapmalısın. Hayatta her zaman incele ve düzelt ilkesine göre hareket etmeyi düşünebilirsin. Duygularını harekete geçiren ve yoğun baskı oluşturan durumlarda kontrolünün olduğu konulara odaklanmaya çalışmalısın.
 • Dikkatli ve düşünceli olmayı öğrenmeye çalışmalısın. Dikkatli ve düşünceli olursan yaşadığın anın farkına varabilirsin. Bu sayede geleceğe yönelik atacağın adımlarda neyin ne olabileceğini daha iyi tahmin edebilir ve kendini tekrar hata yapmaktan koruyabilirsin.
 • Geçmişte yaptığın tercihleri incelemelisin. Geçmişe bağlı kalmak doğru olmasa bile geçmişten tecrübe edinmek doğrudur. Kendini bir konuda affetmek istiyorsan öncelikle duygularında baskı oluşturan durumu tespit etmeye çalışmalı ve gelecekte buna benzer durumlara yönelik düşüncelerini değiştirmeye çalışmalısın.

İletişimi Önemseyerek Çıkış Yolu Bulmak

Kendini affedebilmek iletişimsiz neredeyse imkansız gibidir. Püf nokta başkalarını affetmeyi başarmaktır. Eğer başkalarını affetmeyi başaramıyorsan aynı zamanda kendini de affetmeyi başaramazsın. İnsanları hayatından çıkartmak yerine onlarla iletişim kurmaya çalışıp hatalar konusunda onlardan af dilemelisin.

 • İnsanlarla iletişim kurmalısın. İletişimi önemseyerek onlarla iletişim kurmaya yoğun çaba göstermelisin. Affetmek iki yönlü bir durumdur. Başkalarını affetmeyi başaramazsan kendini affetmeyi de başaramazsın. Aynı zamanda kendini affetmeye çalışırken mutlaka sevdiğin kişilerden destek almalısın.
 • Kendini affetmek için bir plana sahip olmalısın. Kendini affetmek için nelere ihtiyaç duyduğunu bulmalısın. Problem kendini affetmek için bir başkasını affetmen ile ilgiliyse hiç lafı uzatmadan ondan özür dilemelisin. Problemleri çözmek için en iyi yolu bulmak için çaba göstermelisin. Aynı zamanda daha iyi bir gelecek için kendine ve eğer varsa karşıdaki kişiye söz vermelisin.
 • Başkalarından af dilemeye çalışın. Af dilemek sizi küçük göstermez, aksine her şeyin farkında olduğunuzu gösterir. Bazen iletişim kanallarını sonuna kadar açık tutmak bile tüm problemlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Çok daha iyi insan ilişkilerine sahip olmak istiyorsanız başkalarından özür ve af dilemeyi öğrenmelisin.

Sorumluluk Sahibi Olmak

Sorumluluk sahibi olmayı başarmadan yaşadığın suçluluk duygusunu üstünden atamazsın. Bu konuda ihtiyaç duyduğun çok daha fazla şey olabilir ama öncelikle kendi davranışların konusunda dürüst olmalısın. Söylediklerin ve beraberinde yaptıkların konusunda sorumluluk sahibi olmak zorundasın. Yaşadığın suçluluk duygusunu kabullenerek kendi değerlerini, kendi inanışlarını ve kendi ihtiyaçlarını ortaya koymalısın.

 • Davranışların konusunda dürüst olmalısın. Kendini affetmeden önce mutlaka davranışların konusunda bilinçli olman gerekir. Güçlü duygulara sahip olduğun konuları tespit etmelisin. Tüm bunları yazmak ve not alarak ilerlemek en iyi yöntemlerden birisidir.
 • Söylediklerin ve yaptıkların konusunda sorumluluk sahibi olmalısın. Bu sorumluluğa sahip olmanın en kolay yollarından birisi stresten kurtulmak veya ondan uzaklaşmaktır. Stres altında olduğun sürece hep olumsuzlukları düşünür ve onları görürsün. En önemlisi atman gereken adımları atamadan sorumluluğunu yitirirsin.
 • Hissettiğin suçluluk duygusunu kabullenmeye çalışmalısın. Sorumluluk sahibi olmak önemli bir adımdır ama hissettiğin duyguyu fark edebilmek gerekir. Suçluluk duygusunu fark etmeyi başardığın zaman ortada bulunan problemi çözmek için gerekli adımları atma konusunda kendini ikna edebilirsin.
 • Kişisel değerlerini ve kişisel düşüncelerini belirlemelisin. Kendini affetmeye çalışmadan önce mutlaka inandığın ve değerli gördüğün unsurları tespit etmelisin. Harekete geçmeden önce değerli gördüğün bu durumları tespit edersen problemleri çözme konusunda çok daha başarılı olabilirsin.

Harekete Geçmeye Başlamak

Kendini affetmek istiyorsan son olarak artık iyi şeyler yapmak için harekete geçmeye başlamalısın. Daha iyi bir insan olabilmek için kendini geliştirmeye başlamalısın ve değişmen gerekiyorsa değişmeye çalışmalısın. Tespit etmiş olduğun hatalı davranışları ve düşünceleri düzeltmek için uğraşmalısın.

 • Daha iyi bir insan olabilmenin en iyi yolu kendine meydan okumaktır.Sürekli olarak kendine meydan okumalı, çeşitli zorluklar bulmalı ve onları aşmaya çalışmalısın. Bu kendini geliştirmek için sana olağanüstü fırsatlar sunacaktır.
 • Kendini geliştirmek istiyorsan neler yapman gerektiğini öğrenmek isteyebilirsin. Bunun için "insan kendini nasıl geliştirir" isimli yazıma göz atmanı öneririm. İlgili yazıdan kendini geliştirmek için fazlasıyla verim alabilirsin.
 • Kendini geliştirmek için ortaya koyduğun çabalar yetersiz kalırsa buradan kendini değiştirmen gerektiği sonucu çıkartabilirsin. Değişim hemen gerçekleşmesi mümkün bir şey değildir. Önceliğin her zaman kendini geliştirmek için ortaya koyduğun performansı ölçmek olmalıdır.
 • Kendini değiştirmek için neler yapman gerektiğini öğrenmek isteyebilirsin.Bunun için "insan kendini nasıl değiştirir" isimli yazıma göz atmanı öneririm. İlgili yazıda kendini değiştirmek için birçok farklı yol ve yöntemle tanışmayı başarabilirsin.
 • Harekete geçmek için ufak hedefler belirlemek iyi bir fikir olabilir. Örneğin okuma alışkanlığı geliştirerek gün içerisinde 50-60 sayfa kitap okumaya çalışmak seni hedef belirleme ve hedefleri yerine getirme konusunda ikna edebilir. Daha sonra benzer davranışları daha farklı ve daha anlamlı hedefler için uygulamaya başlayabilirsin.

İnsan kendini nasıl affeder sorusuna artık bir cevap bulduğunu düşünmekteyim. Kendini affetmek istiyorsan öncelikle her zaman başkalarını affedebilmeyi düşünmelisin. Bunu başaramadığın sürece kendini affedemezsin. Her şey kendini en iyi tanıyan senin elindedir. Çaba göstererek, sorumluluk alarak ve gerektiğinde kendine meydan okuyarak kendini affetmeyi başarabilirsin.Artık dikiz aynasına! yeterince baktığımızın bilinciyle,kendimizi ön cama ve dolayısıyla geleceğimize odaklamamız gerekmektedir.