Kaç Saat Uyku Sizin İçin Yeterli ?

15/03/2019

Bizler 8 saatlik gece uykusunun yeterli olduğu konusunda hemfikiriz.. Ancak belkide yanılıyor olamaz mıyız ? Kimse bu bu sekiz saat ibaresinin nereden geldiğini bilmiyor gibi görünüyor. Anketlerde, insanlar gece 7 ile 9 saat arasında uyuduğunu söylemeye meyillidir, bu da 8 saatin neden bir kural olduğunu açıklayabilir. Ancak insanlar, kendilerinin doğru işler yaptıklarını reklam etme eğiliminde oldukları için ne kadar süre kaldıklarını da abartma eğilimindedirler. 

California Üniversitesi, Los Angeles'ta uyku eğitimi alan Jerome Siegel'e göre, 8 saatlik kural evrimsel geçmişimizde bir temele sahip değil. Elektriğe erişimi olmayan kabile kültürleri üzerine yaptığı çalışmada, bu insanların yalnızca 6 veya 7 saat uyuduklarını buldu. İngiltere'deki Surrey Üniversitesi'nden Derk-Jan Dijk, "Bu insanlar oldukça sağlıklı" diyor. Yani belki de 8 saat inanışı yanlış hedeflere yönlendiriyor bizi. 7 saat uyku vücut açısından asgari bir gereklilik gibi görünüyor. 

ABD'de yapılan son bir analiz, düzenli olarak daha az uyku almanın obezite, kalp hastalığı, depresyon ve erken ölüm riskini arttırdığı sonucuna varmış ve tüm yetişkinlerin en az 7 saat uyumalarını önermiştir. Bu kıyaslama ile son raporlar, uyku yoksunluğu durumunda yürüdüğümüzü gösteriyor gibi görünüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ABD'deki ve Birleşik Krallıktaki yetişkinlerin yüzde 35'inin gece 7 saatten az bir uyku uyuduklarını tahmin ediyor...


Kaynak : 25.05.2016 NewScientist.com by C.Williams