Enerjinizi Tüketen İnsanlardan Nasıl Korunursunuz ?

04/02/2019

Hayatımızdaki her şey enerjiden ibarettir ve ilişkiler enerji değiş tokuşunun en yoğun yaşandığı alandır.İlişkiler ya enerjinizi tüketir ya da besler. İkisinin ortası çok nadirdir.Bazen birtakım kişilerin yanında kendinizi güçsüz ve yorgun hissedersiniz.Sanki tüm enerjiniz çekiliyordur.İşte bu kişiler aslında enerjinizden faydalanan Enerji Vampirleridir..

Hayatınızdaki en büyük enerji vampirleri kimler olabilir?

  • Patronunuz
  • Eşiniz
  • Akrabalarınız
  • Çalışma arkadaşlarınız

Eğer hepsine evet dediyseniz haklısınız. Ve eğer Himalayalar'da yalnız başınıza yaşamıyorsanız her gün iç içe olduğumuz ilişki yumağından kaçmanız pek olası değildir!

Enerji Vampirlerinin Özellikleri:

Sizin de mutlaka çevrenizde vardır; hayatından sürekli şikayet eden, davranışları ve yaptıklarıyla sizi bitkin düşüren, sürekli istekleri ve taleplerinin ardı arkası kesilmeyen insanlarla illa ki karşılaşmışsınızdır. Bu kişiler hayatlarından sürekli şikayet edip suçu başkalarına atma da adeta ustalaşmışlardır ve talepleri gerçekleşmeyince sizi suçlama yoluna kadar gidebilirler ve enerjinizin düşmesine sebep olurlar.

Narsistler ve kontrolcü insanlar da bu gruba girer çünkü ana konu ben, ben ve daha çok bendir. Her şey onların hayatlarıyla veya sizinkini nasıl yönetecekleriyle ilgilidir. Onlarla yaptığınız her konuşma kendilerinin yaşamlarındaki kazançları ya da (az da olsa) kayıplarıyla ilgilidir. Aşırı bencildirler ve isteklerinin ardı arkası kesilmez. "Zavallı ben" her zaman kullandıkları klişe bir kavramdır. Hiç bir şey onlar için doğru gitmez, yardımcı olsanız bile her zaman daha fazla taleple size gelirler.

Enerji vampirlerinin pek çok yöntemleri vardır.
Bunların en bilineni, karşısındaki kişiyi suçlu hissettirmektir. Bunun için bir insan diğerine bağırabilir, aşağılayabilir, alay edebilir, ya da kendisini acındırabilir. Sonuçta karşısındaki kişi kendisini suçlu hissederse yaşam enerjisi çalınacak, kendisini güçsüz ve yeteneksiz hissedecektir.
Bir başka yöntem, karşımızdaki insana sessiz ve mesafeli durmak, duygularımızı saklamaktır. Mesafeli durduğumuz zaman, karşımızdaki insan bizim ne hissettiğimizi ve düşündüğümüzü bilemez ve endişeye kapılır. Endişe ve huzursuzluk, yaşam enerjimizin karşımızdaki kişiye geçmesini sağlar.
Karşımızdaki insana aşırı sevgi vermek ve bunun karşılığını beklemek de bir çeşit enerji vampirliğidir. Kontrolcü kişiliklerin başvurduğu bu yöntem, anne çocuk ilişkilerinde ya da karı koca ilişkilerinde sıklıkla yaşanır.
Sonuçta, karşımızdaki kişiye olumsuz duygular yaşatıyorsak, onun yaşam enerjisini çalıyoruz demektir.

Enerji Vampirlerinden Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz

  • Konuşmanız esnasında enerjinizin düştüğünüzü hissettiğiniz durumları fark etmeye, enerji durumlarınızı kontrol etmeye çalışın, mümkünse konuşmayı sonlandırın
  • Eğer birlikte olduğunuz ortamdan uzaklaşamıyorsanız sizi koruyan bir görünmez enerji zırhıyla çevrili olduğunuzu ve bu enerji kalkanıyla korunduğunuzu hayal edin.
  • Enerjinizi düşüren, sürekli şikayet eden insanları hayatınızdan çıkarmaya gayret edin, unutmayın kimse sizden kıymetli değil, pozitif bakış açısına sahip oldukça hayatınıza aynı frekansta insanları çektiğinizi göreceksiniz.
  • Ödün vermeyi bırakın, ödün vermek enerjinizin düşmesine yol açar ve enerji vampirlerinin en çok arzuladıkları şey ödün vermenizdir.
  • Kendi kendinizin kıymetini bilin, kendinizi sevin ve enerjinizi her zaman yüksekte tutmaya gayret edin.
  • Kendinizi dinleyin ve gerçekten neye ihtiyacınız var ona odaklanın, enerjinizi düşüren insanlara yardım etmeye mi, rahatlayıp kendi başınıza kalmaya mı?

Hiç birimiz her günümüzü en pozitif duygularla geçirmiyoruz. Hepimizin iyi günleri gibi kötü günleri veya dönemleri oluyor. Bazen bizim de enerjimizin düşük olduğu ve birilerinden enerji aldığımız zamanlar mutlaka var. Ancak enerji vampirleri bu durumu geçici olarak yaşayan insanlardan farklı olarak bunu bir yaşam tarzı ve var olma aracı haline getirmişlerdir. Üzgün ve desteğe ihtiyacı olan bir tanıdığınızı bir vampirden ayırmak bu bakımdan önemlidir.